Megmondóemberek magabiztosságával jelentem ki: mire a cikk végére érsz fontos elhatározásra jutsz, méghozzá arra, hogy következő egri utad során legalább ezt a három fajtát megkóstolod. A közepébe vágva mutatom a számomra legérdekesebb fajtákat, az egri borvidékről!
Leányka
Erdélyi kötődésű, úgyhogy kénytelen vagy elnézni nekem, hogy megütötte a neve a fülem, és ezzel indítok. Milyen szép, nem? A leányka Erdélyből, vagy Moldvából származó fajta (akárcsak a cikk írója, bár az ő származási helyéhez nem fér kétség), a mi kiterjedtebb régiónkra, Közép-, Kelet-Európára jellemző. Máshol nem nagyon találod meg. Romániában “Feteasca regala” néven keresd, na ugye így ismerősebb? De nem csak ezért érdemes megkóstolni, méghozzá elsőként.
Egri pletykák szerint ahhoz a borászathoz érdemes betérni, ahol van leányka, ők biztosan értenek a jó borhoz. És valóban, a leányka kényes fajta, nem jól tűri a nagyüzemi termelést! Foglalkozni kell vele, évekig pátyolgatni, hogy bő termést hozzon, aztán a szüreteléssel iparkodni, mert rothadásra hajlamos a vékony héja.
Az Egri leányka párját ritkítja! Édeskés aromájú, karakteres bor, szerintem ez az egyik legfinomabb,a fehér borok közül! Azért csak az egyik legfinomabb, mert a legfinomabb címet a királyleányka érdemli, de arról majd hamarosan mesélek! A friss ízéért elsőként kell kóstolni, amíg még frissek az ízlelőbimbóink, mert a jóval markánsabb ízű vörös borok után nem éreznénk ki az igazi aromáját.
Egerben térj be Kiss Krisztina pincészetéhez vagy a Farsang pincészethez, mindkét helyen finom leánykával találkozhatsz.
Ha Romániában andalogsz: keresd a Jidvei és a Cotnari leánykáit, Feteasca regala és Feteasca alba néven.
Medina
A finom után következik a különleges, amellyel gyorsan áttérünk a vörös borokra. Bár úgy tűnhet korántsem kecsegtető ez a titulus, inkább olvasd tovább! Csizmazia József (híres szőlőnemesítő) és Bereznai László állította elő a Medina nevű fajhibrid szőlőt, amelynek fő erénye, hogy viszonylag igénytelen, nagyon szívós fajta. Nem válogat sem lankák fekvésében, sem dőlésszögben, sem talajban. A leánykával ellentétben nem rothad, bár vékony héjú, ellenáll a gombáknak, és szeszélyes időjárásnak egyaránt. Olyan mindent tűrő, mint a bakator, a szebb időket is megért érmelléki borrégió aduásza.
A Medina nem hazudtolja meg a nevét, zamata alapján egyből Marokkó jellegzetes illata villan majd be! Először tömjén és menta keverékét érezni, aztán eszedbe jut honnan ismerős ez a kombináció! Édeskésnek mondják, de szerintem inkább kesernyésbe hajló fanyar utóíze van. Nem a legfinomabb, de határozottan a legérdekesebb bor, amit valaha kóstoltam!
Egri bikavér
Az igazi egri bikavér érdekessége, hogy nincs meghatározva hogyan kell készíteni, így a borászok félig szabad kezet kapnak. A recepthez kötelező arányokban alapul kell használni a kékfrankost, majd a többi szőlő összetételéről maguk dönthetnek, de csak arról a listáról válogathatnak, amelyek fel vannak sorolva, és legalább két további fajtát fel kell használni.
Akár végig is kóstolhatod a különböző pincészetek bikavérét, mind különböző lesz. Nekem a Kiss pincészeté lett a kedvencem, ahol hagymával gazdagon megpakolt zsíros kenyérrel csúsztathatod le az egri vöröst!
A legenda szerint az egri vár ostrománál megfáradt vitézeket vörös borral kínálták, akik újult erőre kapva bátran szálltak szembe az ostromló törököknek, a bor a falakon csörgedezett, mire a támadók azt bika vérének nézték, innen született a neve. Ennek viszont kevés igazság az alapja…
Ha a végére értél,emlékszel mit ígértem az elején? Te melyiket fogod megkóstolni?
Ha nem maradnál le a következő részről iratkozz fel a hírlevélre: Ide kattintva!
Ha jártál már itt, és mesélnél róla, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Landolunk
Facebook csoport: Hurrá, landolunk!
Youtube: Landolunk
Instagram: monivoyage