Mindenki Machu Picchu néven ismeri, pedig valójában régen Patallaqta volt a neve. A helyi őslakosok, a Quechuák nyelvén a „pata” lépcsőt, a „llaqta” pedig várost jelent, és mennyivel találóbb! Az egész urubambai inka örökséget a lépcsőzetesen kialakított épületek és struktúrák jellemzik. Azon a napon, amikor a Machu Picchut látogattam meg a telefonos applikáció hozzávetőleges adatai alapján 168 emeletnyit másztam lépcsőkön.
A helyszínről
Patallaqta környéke közigazgatásilag az Urubamba régió része, a Szent Völgy viszont ennél hosszabban terül el, egészen Cuzcóig. Az Urubamba folyót követve: Machu Picchu, Aguas Calientes, Ollantaytambo, Maras, Moray, Chinchero, Pisac, Cuzco tartogatja a legkiemelkedőbb látnivalókat. De lassabban haladva érdemes pihenőként a Lares vagy a Cocalmayo (Santa Teresa) termálfürdőket is útba ejteni, részt venni egy főzőtanfolyamon Urubambában, ahol megtanítanak például a Lomo saltado elkészítésére, vagy Ollantaytambóban megnézni, hogyan készül az alpaka gyapjújából fonál, majd sál és más ruházat.

Rövid története
Machu Picchu hozzávetőlegesen 1450 körül épült, az Inka birodalom virágzása idején. Azt minden idegenvezető kihangsúlyozta milyen mérnöki pontossággal dolgoztak az inkák: például azért épp a Machu Picchu hegyet és a Szent Völgyet választották építkezési helyül, mert ebben a zónában terül el az úgynevezett köderdő, ami egy szubtrópusi-trópusi, 2000 méter magasságban kialakult örökzöld erdőt takar.




A környező csúcsokat hó borítja, de a Szent Völgyben sosem hűl le annyira a hőmérséklet, hogy fagy képződjön, és nincs is olyan forróság vagy szárazság, mint Peru többi részén. Ez a köztes hely tökéletes klímával és adottságokkal rendelkezik a mezőgazdaságra és állattenyésztésre támaszkodó törzsek számára.
Nem mellékes, hogy a magas hegyek, és az épületekhez vezető keskeny utak biztonságot is nyújtanak, ha az ellenség fel is fedezte a falvakat a nehéz haladás miatt az inkák akár túlerővel szemben is győztek volna. De ettől nem kellett tartaniuk, annyira, hogy Machu Picchut (hivatalosan) csak 1911-ben fedezték fel, a spanyol konkvisztádorok ide sosem jutottak el.

Már egyre biztosabb, hogy nem hagyományos településként funkcionált, mint például a közelben fekvő Ollantaytambo, hanem főként az inka felsőbb osztály tagjai lakták: főpapok, napszüzek, a capacocha rítusra szánt nap gyermekek és az uralkodóház tagjai, ezért épült ide lényegesen sok templom és áldozati oltár, mind a Nap tiszteletének szentelve.
A hegyre való építkezést a teraszos kialakítás tette lehetővé, arról, hogy milyen mezőgazdasági funkciója is volt a keskeny teraszoknak majd Moray bemutatásánál írok. Machu Picchun nem is található nagyon sok kert, az élelmiszert a környező településekről szerezték be.

Látnivalók és szokások
Itt olvashatsz arról, hogy milyen útvonalat érdemes követni a Machu Picchun, az idegenvezetők szolgáltatásainak igénybevételét javaslom, nagyon felkészültek, és lényegesen több információt mesélnek majd, mint amit előre elolvashatsz. Pár nem szokványos útvonalról pedig a fenti bejegyzésben írtam.
Hegyről lefele, a gyalogos opciót választva a köderdőn keresztül vezet az út, ami rengeteg különleges trópusi élőlényt és növényt rejt, többek között a viszkacsa és capybara nevű rágcsálót, a pápaszemes medvét (Tremarctos ornatus), a vörös szirtimadarat (Rupicola peruviana), pókokat és legalább 300 fajta orchidea és bromélia fajt. A medvétől ezen a szakaszon nem kell tartani, sajnos az intenzív vadászat miatt kevés példány maradt, illetve a növekvő átlaghőmérséklet eredményeként a magasabban fekvő területekre húzódtak. De azért az első „¿Has visto un oso?” (Láttál már medvét?) kérdés utáni pár perc hezitálás, és a döntéseid mérlegelése belefér.
Az Urubamba folyót az Amazonas kezdetének is tartják, akár egy kis ártalmatlannak tűnő pók csípése is mérgező lehet, tapasztalat nélküli túrázónak nem ajánlott. Viszont megfelelő öltözetben, vízzel és trópusi rovarirtóval felszerelkezve egyedül sem okozott különösebb kihívást. Csendben haladva láthattam a vörös szirtimadarat, egy capybarát, vagyis vizidisznót, pillangókat és gyönyörű virágokat.
Ha nem maradnál le hasonló tartalmakról, csatlakozz hozzánk:
Facebook oldal: Travelaroundfb
Facebook csoport: Travelaround
Youtube: Travelaround.hu
Instagram: travelaround.hu
Hírlevél: Feliratkozás